Cover6

Оподаткування закордонного інвестиційного доходу

Напишіть нам

academy@kpmg.ua-+380504892975Бізнес-центр "Senator", вул. Московська, 32/2
academy@kpmg.ua
-
+380504892975
Бізнес-центр "Senator", вул. Московська, 32/2

Персональні дані

Оподаткування закордонного інвестиційного доходу

Минулого року набрав чинності ЗУ №466-IX від 16.01.2020 року, яким було уточнено порядок оподаткування інвестиційного прибутку, отриманого за кордоном.


Як було

До річного доходу платника податку (далі - ПП) була включена уся сума доходу, отриманого від відчуження інвестиційних активів поза Україною, а не сума інвестиційного прибутку, розрахована як інвестиційний дохід за вирахуванням відповідних інвестиційних витрат.

Враховуючи, що сума такого доходу мала оподатковуватись ПДФО (18%) та ВЗ (1.5%), дохідність від операцій з інвестиційними активами мала перевищувати 20% для того, щоб у ПП залишився прибуток від операції з продажу після сплати податків.


Як стало

Сума доходу, отриманого від відчуження інвестиційних активів поза Україною розраховується за такою формулою:

💡 Сума доходу, отриманого від продажу інвестиційного активу ➖ сума витрат на придбання інвестиційного активу = інвестиційний прибуток або збиток.

Алгоритм розрахунку інвестиційного прибутку / збитку:

  1. Розраховується сума доходу, отриманого від продажу інвестиційного активу у гривневому еквіваленті за курсом НБУ на дату здійснення операції (продажу);
  2. Розраховується сума усіх понесених витрат на придбання інвестиційного активу у гривневому еквіваленті;
  3. Розраховується фінансовий результат операції з інвестиційними активами - інвестиційний прибуток або збиток.

На сьогодні в загальнодоступному інформаційно-довідковому ресурсі (ЗІР) відсутні додаткові роз’яснення щодо оподаткування інвестиційного прибутку, отриманого за кордоном.


Як і коли декларується

Інвестиційний прибуток / збиток декларується в щорічній податковій декларації про майновий стан та доходи, яка подається до 30 квітня року наступного за звітним. Таким чином, до 30.04.2021 року платники податків, які отримали дохід від операцій з інвестиційними активами за кордоном у 2020 році, вперше декларували свої інвестиційні прибутки / збитки за уточненими правилами, які застосовувались до оподаткування інвестиційного прибутку, отриманого в Україні.


Хто декларує

Декларувати інвестиційний прибуток, отриманий за кордоном, зобов’язані податкові резиденти України, які отримали дохід, тобто продали інвестиційний актив.

❗️ Переведення коштів від операцій на рахунок в Україні чи в іншій країні або купівля інвестиційного активу не є отриманням доходу від інвестицій.


Який порядок декларування

Розрахунки щодо доходів, отриманих від операцій з інвестиційними активами, відображаються в окремому додатку до податкової декларації – Додатку Ф1.

❗️ Якщо отримано інвестиційний збиток, то є можливість перенести його до наступного періоду.


Чи потрібні додаткові документи

Хоча ПКУ безпосередньо не передбачено надання документів для підтвердження доходів та витрат по операціях з інвестиційними активами, на практиці податківці рекомендують їх подавати разом із декларацією про майновий стан та доходи:

  • виписки з індивідуального інвестиційного рахунку;
  • звіти брокерських компаній;
  • інші документи, що підтверджують факт отримання доходу (продажу);
  • інші документи, що підтверджують факт понесення витрат (договори купівлі-продажу, розрахункові документи тощо).

⏫ Вказані документи мають обов’язково містити дати проведення операцій, які потрібні для цілей розрахунку гривневого еквівалента доходів та витрат у валюті.


Як і коли сплачуються податки

У випадку отримання інвестиційного прибутку, податки потрібно заплатити до 1 серпня року, наступного за звітним.

Автор: Оксана Каращук, старша консультантка відділ Global Mobility Services, KPMG в Україні

Джерело - https://cutt.ly/QWrYNT

Читайте також