Cover6

Як захищатися у випадку включення до переліку ризикових платників?

Напишіть нам

academy@kpmg.ua-+380504892975Бізнес-центр "Senator", вул. Московська, 32/2
academy@kpmg.ua
-
+380504892975
Бізнес-центр "Senator", вул. Московська, 32/2

Персональні дані

Як захищатися у випадку включення до переліку ризикових платників?

Ефективна стратегія захисту платника в суді у випадку включення його до ризикових включає формування правової позиції у 2 аспектах: доведення необґрунтованості рішення комісії про включення до ризикових платників та загалом належної правосуб'єктності платника і відсутності ознак фіктивності.

Більше про формування позовних вимог при оскарженні дій/бездіяльності податкових органів, перевірку правомірності включення в план-графік, збір інформації про контрагентів та підготовки доказів для суду в онлайн-курсі "Податкові спори: стратегія захисту від А до Я".

Детальна інформація та реєстрація

Згідно з Порядком №1165, законодавство передбачає вимогу чіткої ідентифікації підстави для віднесення платника до переліку ризикових у рішенні комісії. Суди застосовують усталену правову позицію: загальними вимогами, які висуваються до акта індивідуальної дії, як акта правозастосування, є його обґрунтованість та вмотивованість, тобто наведення податковим органом конкретних підстав його прийняття, а також переконливих і зрозумілих мотивів його прийняття (постанова Верховного Суду від 18.02.2020 р. у справі № 360/1776/19).

Позиція Верховного Суду (постанова від 05.01.2021 р. у справі № 640/11321/20): комісія контролюючого органу має обґрунтувати свій висновок і надати належні та допустимі докази в підтвердження цих даних при прийнятті рішення, обґрунтованого тим, що в контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома в процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій. Це визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній / розрахунку коригування.

Відсутність будь-якого обґрунтування для включення платника до переліку ризикових чи недоведеність наявності визначених Порядком № 1165 підстав вже сама по собі є підставою для визнання такого рішення неправомірним та його скасування.

Наявність суперечливої інформації щодо підстав прийняття рішення дає підстави стверджувати про його необґрунтованість та безпідставність (Третій апеляційний адміністративний суд у Постанові від 13.01.2021 р. у справі №280/3857/20).

Друга складова стратегії захисту платників у даній категорії справ - спростування доводів податкового органу про можливу фіктивність чи ризиковість підприємства, що стало підставою для його включення до переліку ризикових.

На практиці найчастіше податкова для обґрунтування включення платника до ризикових зазначає наступні обставини:

  • Підприємство та/або контрагент задіяні у проведенні ризикових операцій;
  • Наявність серед контрагентів платника суб`єктів господарювання, які здійснюють сумнівні господарські операції;
  • Взаємодія з іншими контрагентами, що віднесені до ризикових платників;
  • Невідповідність обсягів постачання обсягам придбання ;
  • Здійснення операції з придбання товарів та відсутність подальшої його реалізації;
  • Відсутність за офіційним місцем реєстрації.

Доцільно також доводити реальний характер господарської діяльності платника та його належність до реального сектору економіки, надаючи пояснення та підтвердження фактичного здійснення господарської діяльності, наявності власних чи орендованих основних засобів, матеріально-технічної бази та працівників. 

Не зайвим буде і акцентувати увагу на принципі індивідуальної відповідальності платника, зміст якого полягає в тому, що платник податків не може нести відповідальність за неналежне виконання його контрагентами податкових зобов`язань (позиція Львівського окружного адміністративного суду у Рішенні від 25.01.2021 р. у справі №380/9012/20).

Підсумовуючи, успішна стратегія захисту в суді у випадку віднесення платника до ризикових включає обґрунтування недоведеності підстав для включення до переліку ризикових, відсутності достатньої і підтвердженої інформації про можливий ризиковий статус платника та здійснення платником реальної господарської діяльності та відсутності ознак фіктивності.

Як показує практика, зазвичай детального обґрунтування вказаних двох груп обставин достатньо для скасування рішення і включення платника з ризикових.

Ірина Хиляк,

Адвокат, старший юрист KPMG Law Ukraine
Джерело: ЛІГА ЗАКОН, 2021

Читайте також